سوالات پر تکرار

پاسخ: اشخاص حقیقی و حقوقی و بنیادهای خیریه میتوانند به صورتهای زیر در امر مدرسه سازی مشارکت کنند:

الف) احداث مدارس و فضاهای آموزشی و پرورشی در مناطق مورد نیاز به صورت کامل

ب) مشارکت در ساخت مدرسه به صورتی که نیمی از هزینه های مدرسه را تقبل نمایند.

ج) مشارکت در توسعه مدارس برای افزایش کلاسه های درس، ساخت سالن چند منظوره یا سالن ورزشی، استخر شنا، نمازخانه، کتابخانه و ..

د) مرمت و به سازی مدارس : میتوان در ترمیم مدارس قدیمی برای رنگ آمیزی، مرمت تاسیسات (از قبیل: موتوخانه، برق کشی، رادیاتور، لوله کشی و …)، ایجاد فضای سبز، مرمت وسایل ورزشی و …

ه) تامین مصالح ساختمانی

و) تامین وسایل اداری و کلاسی نظیر: میز و نیمکت، آب سرد کن، وسایل آشپزخانه، وسایل کتابخانه، فرش کتابخانه و …

ز) اهداء زمین-ملک مسکونی

ح)مشارکت در زمینه: همفکری، کارهای فرهنگی، تبلیغی و کارهای فنی و عمرانی

پاسخ: طبق ضوابط اعلام شده در مقاطع تحصیلی لیسانس به بالا و در رشته ­های تحصیلی مهندسی مکانیک، برق، عمران و معماری.

پاسخ: خیر- حتما باید از شبکه مش پیش جوش استفاده نمود.

خیر- شاتکریت با دست مجاز نبوده و الزاما باید شاتکریت با دستگاه انجام گردد.

پاسخ: دانشجویان محترم می­توانند با مراجعه به دفتر فنی اداره ­کل نوسازی مدارس و با همراه داشتن برگه معرفی­نامه از دانشگاه مربوطه از نقشه­های دفترفنی در حد پلان استفاده نمایند.

الف) از طریق خودپردازهای بانک ملت، بخش کمک های مدرسه سازی ​یا میتوانید به سایت سازمان به آدرس  www.dres.ir وارد شده و در قسمت پرداخت آنلاین برای مدرسه سازی با داشتن رمز دوم کارت خود در هر لحظه از شبانه روز و هرمیزان کمک نمایید.

ب) از طریق #1214*3*741*  نیز میتوان با تلفن همراه نیز کمکهای نقدی را واریز نمایند.

پاسخ: میتوانید کمکهای نقدی خود را نیز به شماره حساب 2173018046008 و شماره شبا IR330170000002173018046008 حساب بانك ملی واریز نمایید.

الف) اعلام آمادگی کتبی خیر برای ساخت مدرسه با فرم های مربوطه.

ب) کسب نظر آموزش و پرورش منطقه مبنی بر اعلام نیاز و مشخص نمودن مکان احداث فضاها از طریق ادارات کل نوسازی مدارس استان.

ج) عقد قرارداد فیمابین خیر محترم با نوسازی مدارس

​د) تهیه نقشه های مورد نیاز از طریق نوسازی مدارس و برآورد هزینه ها.

د) مراسم کلنگ زنی و شروع عملیات اجرایی با نظارت اداره کل نوسازی مدارس.

ه) اعلام آمادگی الکترونیکی خیر برای ساخت مدرسه با فرم های مربوطه.

پاسخ: بلی، پس از تایید نیاز منطقه توسط آموزش و پرورش و تایید نقشه های مدرسه از طریق نوسازی مدارس، با تحویل زمین و نظارت نوسازی میتوانند خود راساً اقدام به ساخت مدرسه نمایند.

پاسخ: باتوجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی، خیرین می توانند در تکمیل مدارس نیمه تمام دولتی مشارکت نمایند و چناچه حداقل 30% هزینه های مدرسه را تامین نمایند، مدرسه با نظر خیرین نامگذاری میشود.

پاسخ: جامعه خیرین مدرسه ساز به عنوان یک تشکل بزرگ و فراگیر از سال 1377 در مرکز، مجامع خیرین مدرسه ساز در استانها با همکاری نوسازی مدارس و آموزش و پرورش فعالیت می نمایند، مردم عزیز میتوانند از طریق این تشکل‎ها در مدرسه‎سازی مشارکت نمایند.

همچنین ستاد بانوان خیر مدرسه‎ساز نیز در مراکز استان‎ها با استقرار در نوسازی مدارس فعالیت دارند.

پاسخ: میتوانید از طریق ورود به سایت این تشکل مردمی به آدرس:www.jkh-madresesaz.ir و پورتال ستاد بانوان خیر مدرسه ساز کشور

www.dres.ir/banovan​ با فعالیت های این تشکل مردمی آشنا شد.

پاسخ: بلی تشکل‎هایی نظیر: حامی، رمضان، جامعه یاوری، مهرگیتی و …

پاسخ: از طریق ادارات کل نوسازی مدارس، آموزش و پرورش مناطق مختلف کشور، جامعه خیرین و مجامع خیرین مدرسه‎ساز استان‎ها، ستادهای پشتیبانی بانوان خیر مدرسه‎ساز و مراجعه به سایتهای سازمان نوسازی کشور و جامعه خیرین میتوان در امر مدرسه سازی مشارکت نمود.

پاسخ: بر اساس قانون، خیرین میتوانند در ساخت مدرسه مشارکت نمایند و مبالغ پرداختی آنان جزء هزینه های قابل قبول مالیات محسوب می‎گردد.

پاسخ: بسیاری از علما و مراجع، مردم را به امر مدرسه سازی تشویق نموده اند و تعداد زیادی از آنان اجازه داده اند که از ثلث سهم مبارک امام (ره) در مدرسه سازی هزینه گردد. که در سایت سازمان (دفتر مشارکت‎های مردمی) این فتوا موجود است.

پاسخ: ​چاپ کتاب‌‎های جلوه های عشق و ایثار، چهره‎های ماندگار، مجله و نشریات مدرسه نو و ساخت سریال‎های تلوزیونی از جمله: دستان سبز، بریالهای پرواز، خیرین مدرسه ساز و …

پاسخ: میتوان با مراجعه و اعلام آمادگی پس از شنیدن توضیحات، نقاضای واگذاری به نام سازمان نوسازی مدارس، آموزش و پرورش و مجمع خیرین را نمود و با شزایط به صورت صلح عمری واگذار کرد. به طوری که از منافع آن ملک در زمان حیات استفاده نموده و پس از فوت به صورت ملک دولتی به مزایده گذاشته میشود و به فروش می رسد و از فروش آن با کمک دولت، مدرسه ای را در محلی که خیر علاقمند باشد و نیاز آن را آموزش و پرورش تایید نماید ساخته میشود.